Regulacja przepływu pary wodnej za pomocą zaworów regulacyjnych z pozycjonerami

Regulacja przepływu pary wodnej za pomocą zaworów regulacyjnych z pozycjonerami

23.08.2023

Zawory regulacyjne umożliwiają modyfikację parametrów przepływu takich mediów jak ciecze, para wodna i gazy, co pozwala na dostosowanie ciśnienia, nadzorowanie poziomu np. płynów w zbiornikach czy precyzyjne dozowanie substancji. Wyróżniamy zawory regulacyjne ręczne, automatyczne i półautomatyczne. Niezależnie od ich typu składają się z pewnych podstawowych komponentów, którymi są: pozycjoner, siłownik i element dławiący. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zaworom regulacyjnym z pozycjonerami. 

Wykorzystanie zaworów regulacyjnych

Wiele sektorów przemysłu korzysta z zaworów regulacyjnych, a są to m.in. branża hutnicza, chemiczna, farmaceutyczna, naftowa czy spożywcza. W sektorze wodno-kanalizacyjnym zawory regulacyjne kontrolują przepływ ścieków oraz wody. Ze względu na ich bezpośredni kontakt z substancjami agresywnymi, projektowane są z materiałów odpornych na korozję np. żeliwa. Jednymi z bardziej wymagających obszarów przemysłu, gdzie wykorzystuje się zawory regulacyjne, jest  sektor naftowy i gazowy. Ponieważ zawory regulacyjne kontrolują przepływ różnorodnych mediów w tym zarówno wody, jak i wysoko reaktywnych kwasów czy płynów kriogenicznych o ekstremalnie wysokich temperaturach i dużym ciśnieniu, w takich przypadkach zawory muszą być wykonane ze stali oraz żaroodpornych superstopów. Oprócz wyżej wymienionych branż zawory regulacyjne są stosowane w zakresie sprzętu hydraulicznego, w instalacjach, które wykorzystują sprężone powietrze czy w przemyśle na liniach montażowych.

Co to jest pozycjoner zaworu? 

Pozycjoner zaworu to kluczowe urządzenie w systemach kontroli, gdzie wymagane jest skrupulatne sterowanie przepływem dla odpowiedniej wydajności i bezpieczeństwa pracy. Pozycjoner reguluje stopień otwarcia zaworu w odpowiedzi na sygnał z regulatora. Działa poprzez porównanie sygnału wejściowego z rzeczywistym położeniem zaworu i dostosowuje ciśnienie w siłowniku w celu uzyskania pożądanej pozycji. Ponadto pozycjoner nie tylko steruje, ale również monitoruje rzeczywistą pozycję zaworu, co gwarantuje dokładność pracy.

Zalety zaworów regulacyjnych z pozycjonerami

  • Skrócenie czasu reakcji systemu,
  • redukcja tarcia,
  • kontrola zakresu dławienia,
  • większa precyzja w porównaniu z korzystaniem tylko z siłownika,
  • możliwość elektronicznego przesyłania sygnału sterującego i przekształcenie go na sygnał pneumatyczny w punkcie wejściowym ustawnika.

Jakie wyróżniamy pozycjonery zaworów? 

Rodzaj pozycjonera zaworu jest determinowany przez typ sygnału, który może odbierać i wysyłać lub przez połączenie obu tych sygnałów. Wybór konkretnego pozycjonera zależy od wymagań danego zastosowania, a każdy z nich posiada swoje charakterystyczne korzyści i ograniczenia.

  • Pozycjoner pneumatyczny - korzysta z sygnałów pneumatycznych, przyjmując je od sterownika i kierując do siłownika. Gwarantuje wysokie ciśnienie powietrza do precyzyjnego dostosowania położenia siłownika i jest uważany za niezawodny w działaniu.
  • Pozycjoner elektropneumatyczny - nazywany pozycjonerem analogowym, ponieważ procesuje sygnały elektryczne w formie analogowej. Otrzymuje sygnał elektryczny ze sterownika, jednak odpowiedź z pozycjonera jest kierowana w formie sygnału pneumatycznego do siłownika.
  • Pozycjoner elektryczny - jego główną funkcją jest przetwarzanie sygnałów elektrycznych (przyjmowanie i wysyłanie).
  • Pozycjoner cyfrowy - określany mianem "inteligentnego pozycjonera zaworów". Charakteryzuje się tym, że używa mikroprocesora do zarządzania działaniem siłownika zaworu oraz do zbierania i analizy danych. Akceptuje sygnały w formie cyfrowej, ale odpowiedź skierowana do siłownika jest pneumatyczna.

Zawory regulacyjne z pozycjonerem marki GESTRA

Zawór regulacyjny z pozycjonerem model V725 marki GESTRA to urządzenie do regulacji przepływu pary wodnej, cieczy i gazów. Modułowa konstrukcja zaworu modelu V725 charakteryzuje się wielosprężynowym siłownikiem pneumatycznym oraz opcjonalnym użyciem elektrycznego siłownika liniowego PSL. Prezentowany zawór regulacyjny cechuje precyzyjna dynamika przepływu, a także możliwość osiągnięcia najwyższych wartości współczynnika przepływu KVS. Zawór uznawany jest za niezawodny w tej klasie urządzeń, ponieważ jest trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jego wzorcowość wynika z faktu, iż wrzeciono zaworu zostało zaprojektowane w taki sposób, aby dodatkowo być utrzymywane przez dwie prowadnice z tuleją prowadzącą. Dzięki temu możemy wyeliminować luzy, a drgania zredukować do minimum.